Ubuntu – linux pro nejširší veřejnost
Ubuntu je operační systém vhodný pro laptopy, osobní počítače a servery. Jedná se o linuxovou distribuci vyvíjenou firmou Canonical Ltd. ve spolupráci s širokou veřejností nezávislých vývojářů. Ať už jej používáte doma nebo v práci, Ubuntu pravděpodobně obsahuje všechny aplikace, které budete potřebovat: od textového procesoru a e-mailového klienta přes řadu her až po nejrůznější programátorské nástroje. Ubuntu je a vždy bude zdarma. Neplatíte žádné poplatky, nevyplňujete žádné licenční klíče. Můžete si jej legálně stáhnout, používat a sdílet se svými přáteli, rodinou, spolužáky či kolegy z práce.
Výrobce uveřejňuje nové vydání pro osobní počítače a servery každých šest měsíců. Ubuntu se zakládá na linuxovém jádře a je od základu navrženo s ohledem na bezpečnost, díky čemuž se minimalizuje riziko zavirování nebo jiného narušení počítače. Pro každou verzi Ubuntu jsou vydávány bezpečnostní aktualizace zdarma po dobu alespoň 18 měsíců. Asi jednou za dva roky bývá vydána verze dlouhodobé podpory (LTS), s níž získáváte tříletou podporu pro osobní počítač a pětiletou pro server. Aktualizace na nové vydání Ubuntu jsou a vždy budou zdarma.

Většina věcí, které potřebujete, je na jediném CD, které poskytuje kompletní pracovní prostředí. Několik tisíc dalších programů pokrývajících nejrůznější činnosti se dají nainstalovat z internetu. Díky správci balíků je jejich instalace velmi snadná. Tento program se také stará o to, abyste měli k dispozici nejnovější verzi daného programu.
Ubuntu lze spustit z CD, aniž by bylo nutné cokoli instalovat -- to vám umožňuje jej rychle a jednoduše vyzkoušet. Pokud se rozhodnete Ubuntu nainstalovat na pevný disk, provede vás instalací grafický průvodce v 8mi krocích. Standardní instalace by měla trvat do 25 minut. Jakmile je systém nainstalován, je připraven k práci.


Základní varianty Ubuntu

V zásadě lze odlišit tři základní varianty Ubuntu a to:

Ubuntu server - varianta pro servery, jedná se o serverový operační systém, bližší podrobnosti naleznete zde: http://www.ubuntu.cz/produkty/cojeubuntu/server

Ubuntu desktop - varianta pro desktop, jako okenní manažer je předinstalován Gnome, blíže zde: http://www.ubuntu.cz/produkty/cojeubuntu/desktop

Kubuntu desktop - varianta pro desktop, jako okenní manažer je předinstalováno KDE, bližší podrobnosti naleznete zde: http://www.ubuntu.cz/produkty/cojeubuntu/kubuntu



Varianty Ubuntu desktop a Kubuntu desktop obsahují programové vybavení v podobě kompletní kancelářské sady (textový procesor, tabulkový procesor, aplikace pro práci s prezentacemi apod.), dále veškeré programové vybavení pro práci s Internetem (např. poštovní klient, www prohlížeč), hry, vědecké aplikace, vývojové nástroje apod. Řádově jde o tisíce aplikací, které jsou připraveny pro Vaše použití.

Co znamená Ubuntu?


Ubuntu je africké slovo (ze zulštiny), které se obvykle překládá jako lidskost, nebo také jsem tím, čím jsem, díky lidem okolo mne. Distribuce Ubuntu přináší podstatu Ubuntu do světa softwaru: mezi jeho přednosti patří obrovské množství uživatelů, kteří jsou ochotni poradit ostatním, překládat nebo se podílet na jeho vývoji.

Uživatelská podpora Ubuntu

V zásadě má každý uživatel dvojí možnost podpory a to komerční podporu a komunitní podporu.

Komerční podpora

Svá přání, požadavky, hlášení chyb apod. nahlásíte subjektu, který zajišťuje servis Vašeho počítače nebo Vašeho informačního systému. Jedná se o smluvní vztah tak jako v kterémkoliv jiném odvětví.

Komunitní podpora

Komunitní podpora je právě tím faktorem, který odlišuje operační systémy, založené na bázi open source, od jiných, čistě komerčních systémů. Váš dotaz na řešení problému můžete zadat do komunitního fóra, kde Vám ochotně poradí nepřeberné množství dobrovolníků z celého světa. I zde ovšem platí zásada – čím lepší a věcnější popis problému, tím lepší a věcnější odpověď. Své otázky můžete zadávat jak do česky hovořícího fóra tak do celosvětového anglicky nebo německy hovořícího fóra.

České komunitní fórum Ubuntu

http://forum.ubuntu.cz/

Mezinárodní seznam komunitních fór Ubuntu

http://www.ubuntu.com/support/community/webforums
Uživatel se může sám rozhodnout (v závislosti na čase, financích, náročnosti problému apod.), kterou podporu (tedy komerční či komunitní) pro řešení svého problému zvolí. Samozřejmostí je možnost kombinace obou výše uvedených podpor.

Podpora celosvětových výrobců HW

Za zmínku stojí rovněž fakt, že řada celosvětových výrobců HW, se rozhodla svět open source podporovat a někteří z nich poskytují celosvětovou záruku na kompatibilitu svého HW s Ubuntu.
http://www.ubuntu.com/dell
http://linux.dell.com/